Jaké má celosvětový franchisový koncept výhody a nevýhody?

Celosvětový franchisový koncept

Franchisový koncept podnikání má celosvětově velkou spoustu výhod, a to nejenom pro jednotlivce, pro podnikatele, ale i pro společnost. Jde o všestranně přínosný způsob podnikání. I když má ale řadu velkých výhod, i zde, jako ve všem, je třeba si objasnit i určité nevýhody, na které byste si měli dát pozor.

 

Zvyšování zisků s minimální námahou

Především si položme otázku, kdo se vlastně stává franchisorem? Systém franchisy vytvářejí obchodní společnosti, ale i výrobci, nebo také třeba sdružení prodejců, ovšem i dynamičtí podnikatelé v různých oborech, včetně třeba služeb nebo gastronomie, kde se hojně objevuje.

 

Cílem franchisora je hlavně vytvořit ze svého výrobku úspěšný výrobek, jenž dokáže konkurovat ostatním. Jestliže se mu podaří uvést na trh opravdu fungující koncepci, může ji prodávat dále a zvyšovat své s minimální námahou.

Stává se součástí fungující koncepce

Pro franchisanty má tento koncept také výhody, významně jim totiž ulehčuje start do jejich podnikání. Rychleji zaznamená úspěch, než kdyby musel všechno budovat sám a na koleně. Stává se součástí úspěšné a již dobře fungující koncepce. Nemusí jít cestou pokusů a omylů, které se obvykle nevyvaruje žádný začínající podnikatel.

 

Může si také najít takový obor podnikání, který mu přesně bude vyhovovat. Na výběr má spoustu podnikatelských příležitostí. Podpora franchisora mu zajistí silné zázemí včetně školení.

 

Odnesou to i nevinní

Každé podnikání má ale samozřejmě i své určité negativní stránky. Franchising v tomto směru také není nijak výjimečný. Především je třeba upozornit na to, že franchisant je vždy do určité míry omezen v rozletu svým franchisorem, takže nemá úplnou samostatnost a nemůže využít veškerou kreativitu.

 

Minusem je i to, že když dojde v jedné franchisové pobočce k nějakému problému třeba způsobenému prodejem nekvalitního zboží, dochází k tomu, že je poškozeno celé jméno značky a odnesou to i nevinní.

Další články